Naisten seminaari

”Älä pelkää, sillä minä olen kanssasi.” (Jesaja 41:10)

Mitä sinä pelkäät?

Kaikki me vastaamme tähän kysymykseen omalla tavallamme. Meillä jokaisella on omat sisäiset pelkomme, jotka elämän eri vaiheissa voivat joskus saada yliotteen sydämestämme. Jumala kuitenkin tuntee inhimillisyytemme ja voimiemme rajat paremmin kuin kukaan muu. Ja hän on luvannut, ettei koskaan jätä meitä yksin eikä omien voimiemme varaan (Hepr. 13:5).

Jumala tietää myös, millaisen varustuksen tarvitsen matkaani varten. Tarvitsen hyvää, ravitsevaa ruokaa – Jumalan eläviä ja henkilökohtaisia sanoja Raamatusta antamaan ajatuksilleni ravinnon, jonka varassa voin jatkaa eteenpäin. Tarvitsen rakentavaa yhteyttä – Jumala on luonut minut elämään vuorovaikutuksessa sekä itsensä että toisten kanssa. Tarvitsen paljon rohkaisua – sitä voin saada sekä itse että antaa toisille, kun kokoonnumme yhteen.

On kulunut 40 vuotta siitä, kun seurakuntamme ensimmäinen naisten seminaari järjestettiin. Kokonainen sukupolvi naisia on ehtinyt vaeltaa yhdessä tämän ajan ja iloksemme seuraava on liittynyt mukaan uusin voimin ja tuorein ajatuksin.

Tule sinäkin yhteiseen juhlaamme iloitsemaan, rakentumaan ja rakentamaan läsnäolollasi myös muita!

Ennakkoilmoittautuminen on päättynyt. Voit silti tulla mukaan seminaarin. Sen hinta on 20 e.

Seminaarin ohjelma

Perjantai
16.00 Ilmoittautuminen
18.00 Iltatilaisuus
Lauantai
10.30 Aamutilaisuus
12.00 Lounas
14.30 Pienryhmät
16.00 Iltapäiväkahvi, sisältyy seminaarimaksuun
17.00 Iltakokous